Please download the pdf file for detailed printable results
Castleside Trials Club
Provisional results for Lambshields 30/11/2014
(No Stop Rules Applied. Ties decided on most cleans then most ones, etc)
Hard Course
Pos. No. Name Club Machine Class Total
1 9 Billy Bolt Bedlington Ossa Exp 1
2 4 John Crinson Seaton Delaval Sherco Exp 8
3 3 John J Battensby Bedlington Sherco Exp 24
4 2 Andrew Battensby Bedlington Beta Exp 35
5 10 Lewis Peart Consett Ossa Exp 47
6 6 Duncan MacCol Locharbar Beta Yth-B 54
7 8 Gary Michael Pears Durham Scorpa Int 58
8 5 Lewis Byron Lochaber Beta Nov 74
9 7 Andy Halpin Richmond Gas Gas Nov 99
Clubman Course
Pos. No. Name Club Machine Class Total
1 96 Eddie Aitkin Consett Gas Gas Int 9
2 44 Carl Shaw Consett Gas Gas Exp 9
3 106 Grant Gillender Consett Sherco Nov 15
4 46 Stephen Bennett Consett Beta Int 16
5 71 Robbie Weir Melville Gas Gas Yth-A 21
6 100 Richard Hawed Durham Beta Nov 21
7 108 Kevin Chapman Weardale Gas Gas Nov 21
8 85 Jack Walker Richmond Gas Gas Yth-A 21
9 58 James Black Consett Sherco Nov 23
10 67 Michael McNiven South Shields Montesa Int 24
11 69 Darren Palmer Tweed Valley Montesa Nov 24
12 109 Colin Gelston Weardale Gas Gas Nov 24
13 122 Alistar Dalton Weardale Beta Int 25
14 111 Steven Johnson Consett Montesa Nov 28
15 48 Martin Phillipson Seaton Delaval Ossa Nov 31
16 52 Thomas Coates Richmond Sherco Yth-A 31
17 104 Barry Chapman Guisborough Montesa Nov 35
18 47 Ian Cheetham Seaton Delaval Yamaha Nov 35
19 18 Derek White Weardale Gas Gas Int 36
20 83 Colin Barrie Tweed Valley Montesa Nov 36
21 78 Andrew Dennis Richmond Gas Gas Nov 38
22 17 Travis Ward Consett Beta Yth-A 38
23 45 John Bennett Consett Yamaha Nov 39
24 31 Alan Williams Guisborough Montesa Nov 47
25 63 Gavin Brown Tweed Valley Sherco Nov 48
26 103 Danny Carne Consett Beta Int 49
27 95 Scott Aitkin Consett Sherco Yth-B 49
28 88 Erni Byrne Consett Beta Nov 56
29 76 Chris Brown Guisborough Gas Gas Nov 57
30 124 Stephen Dalton Weardale Beta Int 59
31 19 Beth Waite Consett Beta Yth-A 61
32 115 Adam Lynam Newcastle Gas Gas Nov 66
33 81 Ryan Martin East Cumbrian Beta Nov 71
34 110 Greg Williams Weardale Montesa Nov 71
35 86 Kevin Holmes Castleside Beta Nov 71
36 87 Scott Mayhew Weardale Sherco Nov 73
37 125 Phil Waite Consett Montesa Nov 75
38 102 Tom Young Consett Beta Yth-A 76
39 36 Nathan Hanley Weardale Sherco Nov 77
40 98 Andrew Nicholson Bedlington Yamaha Nov 77
41 49 Zac Hubbery Consett Montesa Nov 80
42 75 Chris Wood Consett Gas Gas Nov 82
43 97 Kev Barker Richmond Montesa Nov 87
44 50 Danny Hart Consett Sherco Nov 89
45 89 Oliver Rouse Weardale Beta Yth-B 92
46 29 Gary Graham South Shields Beta Nov 94
47 28 Rob Atkinson South Shields Ossa Nov 94
48 80 Gareth Mactia Bedlington Montesa Nov 106
49 107 Tom Constantine Consett Beta Yth-B 115
50 99 Davide Humble Consett Gas Gas Nov DNF
51 92 Lee Parks Castleside Sherco Nov DNF
52 68 Thomas Weir Melvile Gas Gas Nov DNF
Out of Class
1 Jonathan Taylor Bedlington Beta 7
Easy Course
Pos. No. Name Club Machine Class Total
1 70 Steven Robert JohnsonSouth Shields Gas Gas Nov 5
2 35 Paul Hanley Weardale Sherco Nov 5
3 33 Kevin Edmunson Weardale Beta Nov 8
4 113 Paul Lowther Consett Yamaha Nov 10
5 57 Andrew Black Consett Montessa Nov 11
6 123 William Dalton Weardale Beta Yth-B 12
7 73 Raymond Michael BrownSouth Shields Beta Nov 14
8 24 Chris Banks Castleside Sherco Nov 16
9 62 Neil Hebdon Tweed Valley Ossa Nov 17
10 59 Gary Daykin Consett Ossa Nov 17
11 60 Paul Martin Consett Montesa Nov 21
12 21 Garry Bloodworth Shouth Shields Gas Gas Nov 22
13 66 Philip Witham Richmond Beta Nov 25
14 91 Andrew Rawding Consett Gas Gas Nov 27
15 84 Derek Bainbridge Richmond Honda Nov 27
16 40 Derek McBeth Consett Gas Gas Nov 32
17 41 Rob Hopps Bedlington Montesa Nov 33
18 114 James Roe Newcastle Gas Gas Int 34
19 72 Kian Dawson Consett Gas Gas Yth-B 35
20 54 Colin Mills South Shields Beta Nov 43
21 90 John Bridge Consett Gas Gas Nov 46
22 119 Bryan Tweedy Weardale Gas Gas Nov 46
23 56 Billy Hewitt South Shields Beta Nov 47
24 74 Raymond Walling Consett Honda Nov 50
25 101 Bobby Young Consett Beta Yth-C 52
26 77 Kyle Davitt Bedlington Sherco Nov 55
27 65 Neil Cowling Consett Beta Nov 56
28 43 Mark Andrew Scott Consett Gas Gas Nov 56
29 34 Bunny Gerguson Consett Montesa Nov 58
30 61 Josh Hebdon Tweed Valley Ossa Nov 60
31 32 Garry Salmon Tynemouth Beta Nov 60
32 64 Barry Siddle Tweed Valley Sherco Nov 61
33 116 Stephen Edmundson Weardale Bultaco Tw-sk 63
34 42 Liam Grocott Consett Gas Gas Nov 65
35 23 Graham Williams Weardale Gas Gas Nov 67
36 22 John Sowerby Castleside Gas Gas Nov 71
37 26 Chris Little South Shields Beta Nov 75
38 112 Mark Scott Consett Gas Gas Nov 75
39 117 Billy Edmunson Weardale Beta Nov 77
40 51 Ian Hind Consett Gas Gas Nov 78
41 82 Christopher Sams Weardale Gas Gas Nov 91
42 53 Martin Armstrong Seaton Delaval Beta Nov 92
43 38 Chris Short Consett Montesa Nov 105
44 55 Philip Hurcombe Seaton Delaval Beta Nov 119
45 37 Les Eccles Consett Montesa Nov 120
46 27 Bob Bell South Shields Gas Gas Nov 134
47 93 Phil Parks Castleside Montesa Nov DNF
48 118 Geoff Peart Consett Ossa Nov DNF
49 39 Brian Ridley Consett Sherco Nov DNF
50 20 Stephen Villy Weardale Gas Gas Nov DNF
51 120 David Lambert Guisborough Montesa Nov DNF
52 94 Dan Walker Consett Beta Nov DNF
53 25 Stuart Haram Bedlington Beta Nov DNF
54 79 Gordon Dundee Weardale Sherco Nov DNF
55 105 Mark Hawley Consett Beta Nov DNF
56 30 Michael Glendinning Consett Beta Nov DNS
Many thanks to the Landowner and observers without whom the event would not be possible.